Balda homokfúvás
A régi dolgok új dimenziója
Technológia
 
 
 
 
 
 
 

 

    Homokfúvás, homokszórás, 
     
    szemcseszórás?
     
     
  Melyik, mit is jelent pontosan? Sokan nincsenek tisztában ezeknek a kifejezéseknek az egyértelmű tartalmával és az átlagemberek fogalomrendszere igen zavaros a szóban forgó technológiákat illetően. Érdemes tehát áttekintenünk, miről is beszélünk tulajdonképpen.
     
  A mai technológiák korát megelőzően az iparban alkalmazott felülettisztító és felületfelújító eljárások a kézi- illetve kisgépi munkavégzésre alapultak. Csiszolóvászon, csiszolókorong, drótkefe, illetve bizonyos vegyi anyagok (savak, lúgok, benzinszármazékok, mosószerek)  használata mellett lassan, fárasztó módon és korlátozott hatékonysággal történt ez a sokszor szükségessé váló tevékenység. Ez jellemzően elöregedett, eloxidálódott, elszennyeződött, festékkel és más anyaggal bevont fém-, kő-, beton- és fafelületek tisztítását jelentette
és jelenti ma is.
     
  A gépesített technológia forradalmasította mindezt. Az ember rájött, hogy ha nagy nyomással apró szemcséjű anyagot visz megtisztítandó felületekre, a nagy erővel áramló pici szemcsék rendkívüli gyorsasággal és alapossággal képesek szinte „leborotválni” a szennyeződéseket még a korábban nagy kihívást jelentő felületrészletekről, résekből, sarkokból, menethézagokból is.

A technológiák közül legáltalánosabban a száraz (levegőnyomásos) szemcseszórás terjedt el, szóróanyagként pedig a leghétköznapibb anyag, a homok. A technológia finomodása és specializálódása egyéb szemcsefajták alkalmazását is szükségessé tette, úgymint kukorica- és dióhéjőrlemény, perlit, üvegzúzalék, szódabikarbóna, alumínium-szilikát, korund, fémszemcsék, üveggyöngyök, műanyagfélék, stb.
     
  A homokkal történő sűrített levegős felülettisztítás tehát a szemcseszórás legelterjedtebben alkalmazott fajtája, hétköznapi szóhasználatban egyszerűen csak homokfúvás vagy homokszórás. A két kifejezés ugyanazt az eljárást jelenti: a homokszemeket nagy nyomású sűrített levegővel a tisztítandó felületre fújják/szórják, ahonnan az apró homokszemcsék az eltávolítandó felületrészeket leverik, lehordják.
     
  A homokfúvás / homokszórás technológiája speciális ipari eszközöket igényel. Akár mobil, akár helyhez kötött munkavégzésről beszélünk, elengedhetetlen a nagynyomású levegőt előállító berendezés (levegőkompresszor), az osztályozott minőségű kvarchomok, a megfelelő kapacitású homoktartály, illetve egyéb eszközök: tömlők, kámzsák, szórófejek, stb.

Homokfúvás / homokszórás technológiájának alkalmazásakor a kompresszor által előállított nagy nyomású levegő a tartályban lévő homokot felveszi és a tömlőn át a felülethez vezeti. Különböző szemcsenagysággal, a szórófejek/fúvókák típus szerinti alkalmazásával, illetve a levegőnyomás variálásával az egyes felületekhez optimális beállítások széles skálája érhető el.
     
     
    Balda Homokfúvás
    "A régi dolgok új dimenziója"